Clubs and Activities

April - July 2017

Activities on Mondays

Time

Club/Activity/Society

Year Group

Time and Venue

Member of Staff

Details

8.00 - 8.40am

Breakfast Club

Year 7-11

Canteen
8.00-8.40am

 

 

Home work Club

Year 7-11

LRC
8.00-8.30am

Mrs A Edwards

 

Student Council

Year 7-9

B20
8.45-9.00am

Mrs B Sembhy

Once a month


Year 11 Revision & CA

Year 11

B15
7.00-8.30am


Mr M Phelps


 

 

 

 

 

 

12.45 - 1.15pm

KS3 Football

Year 7/8

Netball Courts
12.40-1.15pm

Mrs B Sembhy

 

HSC Club

Year 9-10

B36
12.45-1.15pm

Miss G Ladher

Lunchtime Pass Required

Music Drop In

Year 7-11

F20
12.45-1.15pm

Miss K Wood

 

Circus Skills Club

Year 7-11

SH Dance Studio
12.45-1.15pm

Mr A Moulster

Lunchtime Pass Required

KS4 Football

Year 9/10/11

Astroturf
12.45-1.15pm

 

 

History Homework Club

Year 7-11

F31/F33

Mr J Thorpe/
Mr T Harrop

Lunchtime Pass Required

 

 

 

 

 

 

3.00 - 4.15pm

Homework Club

Years 7-11

LRC
3.00-4.00pm

Mrs A Edwards

 

NCFE Support Session

Year 10

F24
3.00-3.30pm

Miss K Wood

 

Boys Football

Year 7/8

Astroturf
3.00-4.00pm

Mr M Steer

 

Girl’s Football

Year 7-11

Sports Hall
3.00-4.00pm

SWFC Coach

 

French Study Support

Year 11

S25
3.00-4.00PM

Ms C Craddock

 

HSC

Year 9/10

B36
3.00-3.30pm

Ms G Ladher

 

Computing

 

B14
3.00-3.30pm

Miss A Salomoni

 

Computing

 

B16
3.00-3.30pm

Mr A Moulster

 

 

Activities on Tuesdays

Time

Club/Activity/Society

Year Group

Time and Venue

Member of Staff

Details

8.00 - 8.40am

Breakfast Club

Year 7-11

Canteen
8.00-8.40am

 

 

Homework Club

Year 7-11

LRC
8.00-8.30am

Mrs A Edwards

 

Computing

B14
8.00-8.30pm

Miss A Salomoni

 

Year 11 Revision & CA

 Year 11

B15
7.00-8.30am

Mr M Phelps

 

 

 

 

 

12.40 - 1.15pm

Boys’ Dance

Year 7-11

SH Dance Studio
12.45-1.15pm

Miss L Mills

 

Dodgeball

Year 8/9

Sports Hall
12.45-1.15pm

Mrs B Sembhy

 

KS4 Football

Year 9/10/11

Astroturf
12.45-1.15pm

 

 

KS3 Football

Year 7/8

Netball Courts
12.45-1.15pm

 

 

Philosophy & EthicsAll  Ms E Oxley Lunchtime Pass Required

Spanish Club

Year 8/9

S25
12.45-1.15PM

Ms C Craddock

Lunchtime Pass Required

History Intervention

Year 11

F31/F33
12.45-1.15pm

Mr J Thorpe/
Mr T Harrop

Lunchtime Pass Required

 

 

 

 

 

 3.00 - 4.15pm

Homework Club

Years 7-11

LRC
3.00-4.00pm

Mrs A Edwards

 

Maths Intervention

Year 11

Maths Rooms
3.00-4.00pm

Maths Faculty Staff

 

Cultural Ambassadors

Year 10

F23
3.00-4.00pm

Ms S Armstrong

Selected Pupils Only

Cultural Ambassadors

Year 9

F23
3.00-4.00pm

Ms S Robinson

 

Dance Exam Group

Year 7-11

SH Dance Studio

Miss L Mills

Selected Pupils Only

Elite KS3 Music

Year 7/8

F20
3.00-4.00pm

Ms S Armstrong

Selected Pupils Only from 9th May

NCFE Music Technology Study Support

F24
3.00-4.00pm   

Miss K Wood

 

KS3 Science

Year 7/8

S16
3.00-4.00pm

Miss E Robinson/ Miss C Swinden

 

Climbing Club

Year 7-11

Sports Hall
3.00-4.00pm

Mr T Cook/
Miss A Foster

 

Trampoline Club

Year 7-11

Gym
3.00-4.00pm

Mrs V Dawson

 

Resistant Materials
(Engineering)

Year 11

F12
3.00-4.00pm

Mr A Altaf

 

Food Technology

Year 11

B27
3.00-4.00pm

Ms S Riseborough

 

KS3 Art Club

Year 7/8

S21
3.00-4.00pm

Mr D Tipping

 

China Club


Year 7/8
S27
3.00-4.00pm

Languages Staff

 


Rounders
 
Year 7
 
3.00-4.15pm
 
Miss A Foster
 

Rounders

Year 8/ 9/ 10 girls3.00-4.15pmMiss A Foster

 

Athletics

Year 7-11

3.00-4.15pm

Mrs V Dawson

 

Badminton

Year 7-11

Sports Hall
3.00-4.15pm

Badminton Coach

 

 

Activities on Wednesdays

Time

Club/Activity/Society

Year Group

Time and Venue

Member of Staff

Details

8.00 - 8.40am

Breakfast Club

Year 7-11

Canteen
8.00-8.40am

 

 

Homework Club

Year 7-11

LRC
8.00-8.30am

Mrs A Edwards

 

Computing/
Business Revision

Year 11

B14
8.00-8.40am

Miss A Salomoni

 

Year 11 Revision & CA

Year 11

B15
7.00-8.30am

Mr M Phelps

 

 

 

 

 

 

 

12.45 - 1.15pm

Netball

Year 7/8

Sports Hall
12.45-1.15pm

Miss A Foster

 

KS4 Football

Year 9/10/11

Astroturf
12.45-1.15pm

 

 

KS3 Football

Year 7/8

Netball Courts
12.45-1.15pm

 

 

Peer Mentoring

Year 9/10

B18
12.45-1.15pm

Miss C Robinson

Lunchtime pass required

Creative Writing

All

B33
12.45-1.15pm

Ms N Sorrell

Lunchtime pass required

 

 

 

 

 

 

3.00 - 4.15pm

Homework Club

Year 7-11

LRC
3.00-4.00pm

Mrs A Edwards

 

HSC Club

Year 11

B36
3.00-4.00pm

Miss G Ladher

 

English Intervention

Year 11

English Faculty Rooms

English Faculty Staff

 

Computer Club

Year 7-11

B16
3.00-4.00pm

Mr A Moulster

 

GCSE PE Club

Year 11

Sports Hall
3.00-4.00pm

Mr T Cook/
Miss A Foster

 

Table Tennis

Year 7-11

Sports Hall
3.00-4.00pm

Mr S Jeffery

 

Badminton

Year 7-11

Sports Hall
3.00-4.00pm

Coach

 

Cambridge National Catch Up

Year 11

Room TBC
3.00-4.00pm

Mr S Jeffery

 

Elite Dance

Year 7-11

SH Dance Studio
3.00-4.30pm

Miss S Robinson

 

KS4 Making Art (GCSE Coursework Club)

GCSE

F16
3.00-5.00pm

Mr M Macdowel

 

Y11 Spanish Study support

Year 11

S26
3.00-4.00pm

Languages Staff

 

Y10 Literature & Language Revision SessionYear 10B33
3.00-4.30pm
 Ms N Sorrell 

HSC

Year 9/10

B36
3.00-4.00pm

Ms G Ladher

 

Cricket

Year 8/9

Sports Hall
3.00-4.30pm

Mr S Jeffery

 

 

Activities on Thursdays

Time

Club/Activity/Society

Year Group

Time and Venue

Member of Staff

Details

8.00 - 8.40am

Breakfast Club

Year 7-11

Canteen
8.00-8.40am

 

 

Homework Club

Year 7-11

LRC
8.00-8.30am

Mrs A Edwards


Year 11 Revision & CAYear 11B15
7.00-8.30am    
 
Mr M Phelps
 
Food TechnologyYear 11 B27
8.00-8.40am
Mrs S Riseborough 

Geography

Year 11

F36
8.00-8.40am

Mrs R Easton

 

History Breakfast Club

Year 11

F31/F33
8.00-8.40am

Mr J Thorpe/
Mr T Harrop

 

 

 

 

 

 

 

12.45 - 1.15pm

KS4 Football

Year 9/10/11

Astroturf
12.45-1.15pm

 

 

KS3 Football

Year 7/8

Netball Courts
12.45-1.15pm

 

 

Girl’s Cricket

Year 7/8/9

Sports Hall
12.45-1.15pm

 Mrs B Sembhy

 

Drawing Club

Year 7-11

F13
12.45-1.15pm

Ms M Lightfoot

Lunchtime Pass Required

 

 

 

 

 

 

3.00 - 4.15pm

Homework Club

Years 7-11

LRC
3.00-4.00pm

Mrs A Edwards

 

Maths Intervention

Year 11

Maths Rooms
3.00-4.00pm

Maths Faculty Staff

 

BTEC Dance/Drama Support Session

Year 9/10/11

B15
3.00-4.30pm

Miss Robinson

 

NCFE Music Technology Study Support


Year 10

F24
3.00-4.00pm

Miss K Wood

 

Computing/
Business Revision

Year 7-11

B14
3.00-4.00pm

Miss A Salomoni

 

Badminton

Year 7-11

Sports Hall
3.00-4.00pm

Mrs V Dawson

 

Football

Year 9/10

Astroturf
3.00-4.00pm

Mr S Jeffery

 

Resistant Materials
(Engineering)

Year 11

F14
3.00-4.00pm

Mr A Altaf

 

Food Technology

Year 11

B27
3.00-4.00pm

Ms S Riseborough

 

Geography Year 11F36
3.00-4.00pm 
 Mrs R Easton 
History Year 11F32
3.00-4.00pm
  
Tennis Year 7-11Sports Hall
3.00-4.15pm
 Mrs V Dawson 
Samba Band (Music) Year 7F23
3.00-4.00pm
 Miss K Wood 

KS4 Art

Year 10/11

F16
3.00-4.00pm

Mr M Macdowel

 

Y11 Spanish Study support

Year 11

S26
3.00-4.00pm

Languages Staff

 

 

Activities on Fridays                                                             

Time

Club/Activity/Society

Year Group

Time and Venue

Member of Staff

Details

8.00 - 8.40am

Breakfast Club

Year 7-11

Canteen
8.00-8.40am

 

 

Homework Club

Year 7-11

LRC
8.00-8.30am

Mrs A Edwards

 

Geography Breakfast Club

Year 11

F30
8.00-8.40am

Mr J Taylor

 

Food Tech Intervention

Year 11

B27
8.00-8.30am

Ms S Riseborough

Pre-School
Pass Required

Year 11 Revision & CA

Year 11

B15
7.00-8.30am

Mr M Phelps


 

 

 

 

 

 

12.45 - 1.15pm

Netball

Year 9/10

Sports Hall
12.45-1.15pm

Miss A Foster

 

Art

Year 11

F16
12.40-1.15pm

Mr M Macdowel


KS4 Football

Year 9/10/11

Astroturf
12.45-1.15pm

 

 

KS3 Football

Year 7/8

Netball Courts
12.45-1.15pm

 

 

 

 

 

 

 

 

3.00 - 4.15pm

Homework Club

Year 7-11

LRC
3.00-4.00pm

Mrs A Edwards

 

Debate Club

Year 7-11

B31
3.00-4.00pm

Ms C Barrett

 

Cambridge National Sport Catch Up

Year 11

Sports Hall
3.00-4.00pm

Mr S Jeffery

 

History Drop In

Year 10/11

F33
3.00-4.00pm

Mrs G Black

 

Elite Geography

TBC

F30
3.00-4.00pm

Mr J Taylor

 

Elite History Club

Year 11

F31
3.00-4.00pm

Mr T Harrop

 

Elite Reading Club Year 7F28
3.00-4.00pm
Ms S Crawshaw 
Art  Year 11F16
3.00-4.30pm
Mr M Macdowel 

Geography

Year 11F36
3.00-4.00pm
Mrs R Easton

 

History

Year 11

F32
3.00-4.00pm